Побувавши на екскурсії в Блакитній мечеті (Султанахмет), багато туристів задаються метою відвідати усипальницю великого султана Ахмеда I [тур. Sultan 1. Ahmet Türbesi], за велінням якого була споруджена мечеть, яка стала одним з зорових образів або символів Стамбула.
Виявляється, мавзолей султана розташований зовсім поряд, на північний схід від мечеті, недалеко від знаменитого круглого фонтану біля музею Айя Софія.
Султан Ахмед I помер у розквіті сил під час епідемії висипного тифу, коли йому виповнилося 28 років. Його спадкоємцям – султанам Мустафі I і Осману II знадобилося чекати три роки, перш ніж зведуть мавзолей для великого попередника. Було б дивним, якщо архітектором цієї споруди став будь-хто інший, крім як Седефкара Мехмеда Аги, людини, що роками раніше спроектувала мечеть Султанахмет.
В 1619 мавзолей, більше нагадувув невелику мечеть, а в величезному залі знаходилося єдине тюрбесі або могила султана Ахмеда першого. Однак з плином часу цей мавзолей став кінцевим притулком для більш ніж тридцяти дітей і онуків султана.
Будь-якого відвідувача мавзолею вразить велика кількість тюрбе, серед яких виділяється одне, де огорожа з благородного дерева інкрустована перламутром. Це і є могила султана Ахмеда (Ахмета) I.
Для любителів турецьких серіалів є цікавий факт, саме тут покоїться Кесем валіде султан (Mahpeyker Sultan). Перипетії життєвого шляху цієї жінки, дружини султана Ахмеда I, стали в 2018 році широковідомими серед української публіки, завдяки однойменному серіалу “Величне століття: Нова володарка (Muhtesem Yüzyil: Kösem)”, зйомки якого велися в Туреччині, починаючи з 2015 року.
Як уже згадувалося раніше, мавзолей султана Ахмеда I вражає не лише розмірами, але і незвичайною архітектурою. Великий портик випереджає вхід в мавзолей, він споруджений їх трьох арок, а дах закритий двома куполами. Внутрішня поверхня арок портика розписана вручну в османському стилі. Звертають увагу на себе парадні двері всередину приміщення мавзолею султана Ахмеда, які прикрашені вставками з перламутру, слонової кістки і панцирами великих черепах.
Всередині мавзолею дуже світло, завдяки високим стінам і вікнам в три ряди. Як і будь-який інший мавзолей тієї епохи, стіни споруди прикрашені вставками з плитки з трав’яним малюнком, в якому переважають приглушені і неяскраві відтінки синього і зеленого кольорів. Медальйон центрального купола мавзолея султана Ахмеда прикрашений 41-м віршем з сури Фатир.
Туристів порадує, що мавзолей султана Ахмеда I і могилу Кесем султан можна відвідати в Стамбулі
щодня і безкоштовно.
Вхід в мавзолей відкритий з пів на десяту до пів на п’яту. Знайти його просто – усипальниця султана Ахмеда I розташована на площі Султанахмет (колишня кінна площа) поруч з німецьким фонтаном і майданчиком, де зупиняються яскраві двоповерхові автобуси (тури по Стамбулу). Всередині мавзолею дозволена фотозйомка без спалаху.
Мечеть знаходиться в історичному районі Султанахмет і виходить однієї зі сторін на однойменну площу.
Найближча зупинка транспорту – це “Султанахмет” трамвая Т1. Якщо ви живете на азіатській частині міста – скористайтеся поромом, потім пересядьте на трамвай Т1 на площі Еміненю. Вийти потрібно на зупинці “Султанахмед”.
Українська акторка Інна Білоконь, відома за роллю "мами" Вєрки Сердючки, порадувала шанувальників рідкісним сімейним кадром.…
Українська співачка Анна Трінчер провела масштабний сольний концерт у Києві, під час якого створила незабутню…
Лінивий оселедець під шубою — це оригінальна і швидка закуска з усіма улюбленими інгредієнтами. Такий…
Домашні іриски — ніжний та ароматний десерт, який тане в роті. Зроблені з простих інгредієнтів,…
Легке, повітряне суфле з гарбуза стане ніжним десертом, що порадує своїм м’яким смаком і приємним…
Російський гуморист Максим Галкін відвідав Український музей у Нью-Йорку та поділився враженнями з підписниками в…