Категорії Різне

Султан Мустафа I реальна історія

Султан Мустафа I

Шехзаде Мустафа народився в 1591 році в Манісі в родині Шехзаде Мехмеда і його наложниці абхазького походження Халіме Султан. У 1595 році батько Мустафи став султаном Мехмедом III. Мустафа I – султан Османської імперії в 1617-1618 і 1622-1623 роках. Також носив титули халіфа ісламу, правителя правовірних і хранителя двох святинь.

Мустафа був молодшим братом Султана Ахмеда. На відміну від серіалу “Величне століття: Нова володарка“, Мустафа був молодшим за свого брата лише на 1 рік. А в серіалі нам показали зовсім маленького Мустафу, де йому близько п’яти років, коли Ахмеду було вже майже 14 років.

Згідно із законом Фатіха, Султан Ахмед повинен був стратити Мустафу. Але в силу того, що у Ахмеда не було спадкоємців, Мустафа залишився жити. Та й слабоумство Шехзаде зіграло в його користь. Також кажуть, що Кесем посприяла тому, щоб Мустафа був помилуваний.

Але Султан Ахмед, після народження синів, двічі намагався стратити брата і двічі передумував.

Поки Султан Ахмед правив Османською імперією, Шехзаде Мустафа всі ці 14 років перебував в ув’язненні в султанському палаці, в Кафесе (невеликий павільйон). Він знаходився в ізоляції від зовнішнього світу. Його постійно переслідував страх. Щоночі він боявся того, що до нього прийдуть кати і задушать його. Це було занадто, для тендітної психіки Шехзаде. І він остаточно збожеволів.

Перший султанат божевільного падишаха Мустафи I

Коли помер султан Ахмед, в палаці постало питання про те, хто ж повинен зайняти його місце на троні. За правилами султанат переходив від батька до сина. Але в палаці Топкапи було кілька Шехзаде, які могли претендувати на трон.

Йшов серйозна суперечка. Одні за всіма правилами хотіли бачити на троні Османа, інші дотримувалися того, що на троні повинен виявитися його божевільний дядько – Шехзаде Мустафа. Факт того, що Мустафа божевільний не завадив прийняти рішення на його користь. Мустафа став султаном. Його прозвали «Божевільний падишах».

Після цього відродилася нова традиція спадкоємності трону, по якій султаном ставав не старший син, а старший чоловік в роду. Ця традиція діяла аж до самого кінця Османської імперії.

При дворі всі сподівалися на те, що завдяки свободі і можливості спілкуватися з іншими Султан Мустафа видужає і його психічний стан прийде в норму. Але цього не сталося. Він, як і раніше, залишався божевільний. Посеред ради Дивану він міг зірвати з голів візирів чалми і смикати їх за бороди. До того ж він любив кидати монети рибам і птахам. Люди не могли не помічати цю дивину.

Було зрозуміло, що божевільний султан був лише пішаком в руках своїх придворних. За фактом країною управляли Валіде Халіме Султан і Дамат Халіл-паша.

Але в 1618 році інша фракція повалила Мустафу з трону і передала султанство Осману. Мустафу ж знову ув’язнили в Кафесе, де до цього він провів 14 років. На цей раз він провів там чотири роки. Яничари підняли заколот проти Султана Османа II і задушили його. Халіме султан отримала вухо і ніс вбитого Османа. А Мустафа отримав другий шанс і знову став султаном.

Другий шанс Мустафи I

Мустафа як і раніше залишався божевільний. І цим активно користувалися його мати і зять, великий візир Кара Давуд-паша. Саме руками Давуда-паші був задушений Султан Осман II.

Мустафа думав, що Осман живий і бродив по палацу в його пошуках. Він стукав у двері і шукав Османа в надії, що той звільнить його від султанського тягаря.

Божевільного султана порівнювали з убитим Османом. І це порівняння явно було не на користь Мустафи.

В країні виникла політична нестабільність. Між яничарами і сипахами роздувся конфлікт за яким підняв заколот зміщений бейлербей Ерзурум Мехмед Абаза-паша. Паша бажав помститися за смерть молодого Османа. Стративши Давуда пашу, влада намагалася загасити конфлікт. Але Абаза Мехмед не бажав відступати. У травні 1623 року очоливши сорокатисячну армію, він осадив столицю.

У Османської імперії змінилося ще кілька великих візирів, поки на цей пост не був призначений Кеманкеш Кара Алі-паша. Разом з духівниками він умовив Халіме Султан змістити з трону Мустафу. Халіме погодилася на це за умови, що її синові збережуть життя.

Так, 10-го вересня 1623 року на трон зійшов Мурад IV, син Ахмеда і Кьосем. Йому було 11 років. Мустафу знову відправили все в той же Кафесе, де він провів все своє життя. Коли 20 січня 1639 року Мустафа помер, ніхто так і не зміг вирішити, де його поховати. Він пролежав сімнадцять годин, перш ніж його без усіляких почестей поховали в колишньому баптистерії Ая-Софії.

В серіалі Величне століття: Нова володарка в роль Султана Мустафи I зіграв турецький актор Боран Кузум.

Останні новини

Колишня Остапчука розповіла про зміни в особистому житті

Христина Горняк, колишня дружина відомого українського ведучого Володимира Остапчука, поділилася несподіваними думками та роздумами про…

MELOVIN розповів про освідчення коханій

Український співак MELOVIN заінтригував своїх шанувальників несподіваним зізнанням, яке викликало чимало питань та припущень. 21…

Смачний грушевий торт з лимонним кремом

Грушевий торт з лимонним кремом — це ідеальний десерт для поціновувачів ніжної текстури та легких…

Смачне пряне імбирне печиво

Пряне імбирне печиво — це чудовий варіант для зимових свят, наповнений ароматами спецій і солодкого…

Смачний рецепт плову

Плов — це смачна та ситна страва, яка вразить своєю ароматністю і збалансованим смаком. Завдяки…

Наталка Денисенко різко висловилась, щодо зрадниці Галини Безрук

Українська акторка Наталка Денисенко відверто висловилася щодо тих колег, які зрадили Україну під час війни,…